Our Packages

Cost and Nutrition

Our packages cost $4 to make. We've designed them to be as nutritious as possible. In fact, when divided into daily quantities of food, our packages meet the daily macronutrient requirements for the average adult. Below, we've provided nutrition information along with the cost breakdown of each package.

Ready-to-Eat

The "Ready-to-Eat" package is for the majority of our recipients: those without access to a stove. It provides about two and a half days of food while meeting the caloric and macronutrient requirements for the average adult.

Dried-Bulk

The "Dried-Bulk" package is for those who have access to water and a stove. It provides calories and nutrients for about 5 days.